Oferta › Podologia › Leczenie nadpotliwości stóp z użyciem jonoforezy ›
Leczenie nadpotliwości stóp z użyciem jonoforezy
Jonoforeza to zabieg wykorzystujący prąd stały oraz substancje czynne, które podczas zabiegu ulegają rozpadowi na jony i są przy jego pomocy wtłaczane w głębsze warstwy skóry. Jonoforeza zmniejsza aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Podczas przepływu prądu, a wraz z nim jonów (wytworzonych podczas rozpadu dodanej substancji chemicznej) kanały jonowe są rozrywane, co zaburza działanie danych gruczołów, zmniejsza resorpcję wody, a co za tym, idzie pot jest wydzielany w dużo mniejszych ilościach.
Jak wygląda wykonanie zabiegu urządzeniem do jonoforezy?
- Zabieg trwający ok. 20 min polega na umieszczeniu stóp w miskach wypełnionych wodą, przez którą przepływa prąd galwaniczny. Wrażenia czuciowe, jakie mogą u pacjenta wystąpić to: mrowienie, uczucie swędzenia. Podczas i bezpośrednio po zabiegu może wystąpić czerwony odczyn skórny, który powinien ustąpić w ciągu najbliższych minut. Z każdym kolejnym zabiegiem odczucia powinny być słabsze. Podolog podczas zabiegu ustawia odpowiednie natężenie prądu, dostosowane indywidualnie do pacjenta.
- W celu uzyskania najlepszej efektywności należy wykonać serię zabiegów, około 10 (min.2 razy w tygodniu).
- W związku z tym, że nadpotliwość stóp ma swoje podłoże, bardzo ważne jest dążenie pacjenta do zlikwidowania przyczyny! Jeśli jest nią choroba – warto ją leczyć, zrzucić zbędne kilogramy, w miarę możliwości zredukować stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty.
- Wskazane jest także używanie preparatów nawilżających — skóra w wyniku zabiegów może być przesuszona. Dobrze sprawdzają się pianki odświeżające i przeciwbakteryjne.
Skuteczność leczenia
- Pierwsze efekty odczuwalne są już po ok. 5 zabiegach, choć oczywiście należy wykonać całą serię, aby uzyskać zadowalający efekt. Jest to jednak kwestia indywidualna.
Wspomaganie przy leczeniu brodawek wirusowych (kurzajek)
- Zabiegi jonoforezy stosuje się również podczas leczenia brodawek. Występujące na stopach brodawki HPV (potocznie zwane kurzajkami) rozwijają się w środowisku wilgotnym. Po wyeliminowaniu nadpotliwości stóp poprzez zastosowanie zabiegu jonoforezy kurzajki mają gorsze środowisko do rozwoju, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich rozprzestrzenienia i rozrostu. W tym przypadku jonoforeza jest zabiegiem uzupełniającym specjalistyczne leczenia brodawek, którym może być oczyszczenie zmian oraz użycie preparatów chemicznych w gabinecie.
Przeciwwskazania do stosowania zabiegu jonoforezy:
- rozrusznik serca
- części metalowe w okolicach wykonywania zabiegu, endoprotezy
- stany zapalne tkanek miękkich i skóry
- nowotwory
- infekcje miejscowe i ogólne
- owrzodzenia
- wypryski
- zakrzepowe zapalenie żył.
- miażdżyca tętnic
- zaburzenia neurologiczne — porażenie spastyczne
- ciąża