Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. OK, rozumiem
tel.: 792 297 888
OfertaPodologiaWrastające paznokcie

Wrastające paznokcie

Paznokieć wrastający to stan w którym twarda struktura paznokcia uszkodziła miękką tkankę skóry wyzwalając tym samym w organizmie mechanizmy obronne czyli zaczerwienienie, opuchliznę, stan zapalny i bolesność, stan zapalny z wysiękiem surowiczym bądź ropowiczym, oraz ostatni etap: hipergranulację (tzw. dzikie mięso) oraz krwawienie przy najmniejszym nawet dotyku.

Przyczyny wrastania :
  • zaburzenia krążenia w przebiegu chorób naczyniowych,
  • wrodzone zaburzenie wzrostu oraz kształtu paznokcia,
  • przerost bocznych wałów paznokciowych,
  • nieprawidłowe ustawienie stopy np. Hallux Valgus,
  • niewłaściwe obuwie- zbyt ciasne,
  • nadpotliwość stóp (maceracja skóry),
  • nadwaga,
  • niewłaściwie obcinana płytka paznokciowa - zbyt krótko, pozostawienie ostrych lub postrzępionych krawędzi paznokcia,
  • specyficzna praca zawodowa,
  • sportowcy: przeciążanie stóp podczas treningów,
  • paznokcie rosnące w dół wbijając się w wał paznokciowy (przypadłość genetyczna).
Metody korekcji płytki paznokciowej
Wielu pacjentów z problemem wrastania paznokcia kieruje się prosto do chirurga. Chirurg najczęściej usuwa całą płytkę paznokciową lub jej część, bądź klinowo wycina wał skórny wraz z boczną częścią płytki paznokciowej aż do kości- są to metody często bolesne i niestety rzadko rozwiązują problem wrastania. Płytka paznokcia będzie odrastała lecz kierunku wzrostu nie zmieni, a do tego w dużej mierze paznokieć po ściągnięciu czy też wycięciu klinowym odrasta w dużo gorszym stanie niż był przed zabiegiem.

W zależności od rodzaju wrastania, podolog obiera odpowiednią terapię.

Tamponada
Tamponowanie polega na podkładaniu pod boczny brzeg paznokcia podkładu z włókniny, który można nasączyć dodatkowo preparatem posiadającym właściwości kojące, wyciszające czy dezynfekujące. Tamponada separuje boczny brzeg wrastającego paznokcia od podrażnionego wału paznokciowego. Ma to na celu ochronę wału okołopaznokciowego przed ciągłym drażnieniem i wytworzeniem się stanu zapalnego.

W przypadku gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym wału okołopaznokciowego, zadaniem tamponady jest dodatkowo wchłanianie płynów organicznych i ropowiczch osuszając stan zapalny. W przypadku gdy wały paznokciowe mocno nachodzą na paznokieć, stosuje się tzw. roztamponowywanie wałów, które ma na celu poszerzenie miejsca dla uciskającego paznokcia. Tamponada jest niezbędna przy korekcji paznokci klamrami ortonyksyjnymi, musi byćj ednak stosowana regularnie również przez klientów w domu.

Tamponadę w większości przypadków należy wymieniać 1 raz dziennie a przy mocnym wysięku, nawet co 2 godziny.

Rurki Sulci-Protektor
Stosowane są do korekcji paznokci źle obciętych, głęboko- na okrągło, gdy wrastanie jest niegroźne. Jest kilka wielkości rurek, różnią się kolorem, wielkością oraz elastycznością. Rurki są przecięte z jednej strony. Rurkę nasuwa się na przygotowany wcześniej brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokcia. Metoda ta pozwala na odrastanie paznokcia nie podrażniając wału ponieważ tor wzrostu jest kontrolowany przez rurkę.

Klamry
Ortonyksja czyli prostowanie paznokcia zdeformowanego, wkręcającego się czy też wrastającego. Klamry przynoszą natychmiastową ulgę. Długotrwałe ich stosowanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym likwiduje dolegliwości i zapobiega ponownemu wrastaniu. Głównym ich zadaniem jest podniesienie boków paznokcia.

Klamra B/S Quick
Jest to klamra plastikowa klejona. Przeznaczona do paznokci cienkich i łamliwych. Przeciwwskazaniem jest stan zapalny oraz moczenie stóp przed zabiegiem (zmniejsza przyczepność klamry).

Klamra Onyclip
Jest to klamra metalowo- plastikowa, naklejana. Większa siła naciągu niż w przypadku klamry B/S Quick. Dobra plastyczność klamry sprawia, że można ją dogiąć do kształtu paznokcia. Skuteczna w przypadku niezbyt grubych paznokci.

Klamra VHO Osthold
Klamra drutowa, trzyczęściowa, wykonana z drutu z nierdzewnej stali chirurgicznej. Jest skuteczna w bardzo ciężkich przypadkach, nawet w stanie zapalnym. Przeciwwskazania do założenia klamry: słabe płytki paznokciowe ze skłonnością do złamań, brak wzrostu paznokcia. W przypadku założenia klamry konieczna jest współpraca pacjenta z podologiem i zastosowanie się do zaleceń.

Profesjonalna
kosmetyka
W twoim domu

zobacz więcej

Podaruj
bon upominkowy

zobacz więcej
Kosmedica Kosmetyka Profesjonalna Daria Kocoń
ul. Kcyńska 17, 62- 100 Wągrowiec ;
ul. Wilkońskiego 1A
62-130 Gołańcz/k. Wągrowiec (działalność mobilna)
tel. +48 603 395 888

kontakt@gabinetkosmedica.pl